JAK ZADBAĆ O OGRÓD PO ZIMIE?
Za pasem wiosna i coraz częściej można odczuć pozytywny wpływ Słońca na nasze samopoczucie. Nadchodzi idealny czas na zaplanowanie i rozpoczęcie dużych projektów w swoim ogrodzie. Okres zimowy, a więc deficyt ciepła, deszcz, śnieg i mróz wystawiły na próbę glebę i roślinność. Jak więc przygotować ogród po zimie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
ODPOWIEDNI START
Po pojawieniu się pierwszych oznak wiosny nadszedł czas na usunięcie osłon chroniących rośliny przed zimnem, aby dać im możliwość wchłonięcia promieni słonecznych. Zalecamy jednak sprawdzać pogodę i w razie zmian temperatury zakryć rośliny na noc, a odkryć, kiedy zrobi się cieplej w ciągu dnia. Zadbaj również o krzewy: usuń połamane gałęzie i przytnij je w razie potrzeby.
ZAPEWNIJ SWOIM ROŚLINOM NAWÓZ
Kompost, ziemia doniczkowa, fusy z kawy, odpady organiczne, to naturalne produkty, które znakomicie nadają się do użyźnienia gleby w Twoim ogrodzie. Dostarczą odpowiednich mikroelementów i zagwarantują roślinom efektywny wzrost.
PIERWSZE PRACE
Od marca możesz wycinać lub dzielić dotychczasowe rośliny, które dobrze się rozwinęły. Warto także sadzić nowe byliny. Oprócz tego pomyśl o odpowiednim zaaranżowaniu przestrzeni: stwórz czyste ścieżki z wyraźnymi granicami ogrodu, zamknij dostęp do warzywniaka bramą drucianą. Czas na przygotowanie projektu był przez całą zimę, jednak jeśli tego nie zrobiłeś, zacznij już teraz i nie rezygnuj z odpowiedniego przygotowania terenu.
Jeśli jeszcze za wcześnie na kultywację, odczekaj jakiś czas. Do tego momentu opracuj plan zagospodarowania przestrzeni ogrodu. Weź kartkę, długopis i pomyśl o nowym ułożeniu swoich owoców i warzyw. Rotacja upraw jest niezbędna, ponieważ każda roślina usuwa określony rodzaj składników odżywczych z gleby, a także odrzuca elementy zawarte w nawozie. Dlatego umieszczenie roślin w innym miejscu pozwala na regenerację gleby i uniknięcie jej zubożenia. Możesz zacząć już odchwaszczać i napowietrzać ziemię przy pomocy motyki lub łopatki ogrodniczej. Pamiętaj, że nie zaleca się przewracania wszystkiego do góry nogami, aby nie przeszkadzać mikroorganizmom żyjącym w glebie.
Jeśli jednak spieszysz się do siewu, możesz zapoczątkować sadzenie pod osłonami. Wyjmij zestawy do kiełkowania, aby rozpocząć uprawy, a następnie ustaw szklarnie tunelowe, gdy Twoje rośliny będą wystarczająco duże. Na koniec nie zapomnij o ponownym uruchomieniu zbiornika na wodę, który opróżniłeś przed zimą.
WŁAŚCIWE PRZYGOTOWANIE
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, przygotuj zestaw narzędzi ogrodniczych, ułatwią one prace wykonywane w ogrodzie, a roślinom dadzą możliwość efektywnego wzrostu. Sprawdź, które narzędzia nadają się do ponownego użytku, a które należy odświeżyć lub wymienić na nowe. Nie czekaj z tym do ostatniej chwili. Ponownie naostrz ostrza, aby uzyskać czyste cięcia, wyeliminuj wszelkie plamy rdzy, poluzuj akcesoria, które się zacinają. Na koniec najważniejsza jest dezynfekcja narzędzi. Eliminuje to bakterie i zapobiega przenoszeniu chorób z jednej rośliny na drugą podczas wiosennego przycinania.
Pamiętaj o właściwej organizacji. Posiadanie wszystkiego pod ręką i w jednym miejscu jest o wiele bardziej praktyczne niż trzymanie jednej części sprzętu w garażu, a drugiej w szopie ogrodowej.