9 rodzajów klejów, który z nich jest najlepszy
Ile razy w życiu szukałeś odpowiedniego kleju podczas remontu, majsterkowania, czy drobnych napraw? Jak kleić drewno, plastik, metal, czy szkło? Na co mocować listwy lub lustra? Na te i wiele innych pytań odpowie poradnik ekspertów Stalco.pl.
Wszystko o klejach w pigułce
Co to jest klej? To zwykle ciekła substancja na bazie polimeru syntetycznego lub naturalnego, której podstawowym zadaniem jest trwałe połączenie dwóch powierzchni. W zależności od rodzaju kleju dzieje się to za sprawą obróbki termicznej (na zimno lub w wysokiej temperaturze), zmieszaniu kilku składników (kleje chemoutwardzalne) lub fizycznemu oddziaływaniu na klejone powierzchnie (np. docisk).
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kleju?
Na opakowaniu wybranego przez Ciebie kleju pojawi się kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.
Chodzi m.in. o:
czas otwarty - czas od nałożenia kleju do połączenia dwóch powierzchni,
czas wiązania - moment, kiedy spoina osiągnie maksymalną wytrzymałość
baza kleju - podstawowe składniki kleju
zastosowania - dokładne informacje na opakowaniu od producenta, w jakich sytuacjach wybrany klej sprawdza się najlepiej
Super mocny klej do wszystkiego - czy istnieje?
Na rynku, w sklepach online, hurtowniach i marketach budowlanych znajdziesz dziesiątki typów i rodzajów klejów.
Który klej wybrać? Już na pierwszy rzut oka widać, że wybór kleju i połączenie dwóch przedmiotów w jedną całość wcale nie jest takie łatwe. Możesz postawić na kleje uniwersalne, które teoretycznie pasują do wszystkiego lub te specjalistyczne, przeznaczone do konkretnych zastosowań.
KLEJE WODNE
Ekologiczne kleje wodne służą do klejenia i mocowania styropianu, paneli sufitowych, półek, dekoracji
i listew, które są narażone nawet na duże obciążenia. To kleje o dobrej przyczepności do drewna, betonu, ceramiki, czy kamienia. Kleje wodne są bezwonne, dlatego możemy stosować je wewnątrz pomieszczeń
w temperaturze od 5°C do nawet 40°C. Po utwardzeniu klej wodny wytrzyma zarówno w warunkach silnego mrozu (-25°C), jak i niemożliwego upału (+75°C) - jest odporny na światło słoneczne.
Przykładem takiego kleju jest klej wodny montażowy STALCO Perfect KA 36.
KLEJE POLIMEROWE
Kleje polimerowe to obecnie najpopularniejszy typ klejów montażowych. Są neutralne chemicznie, przez co można stosować je w niezliczonej ilości przypadków łączenia ze sobą większości materiałów budowlanych (marmuru, betonu, cegieł, szkła, ceramiki, stali, blachy, aluminium, styroduru, styropianu, winylu, poliestru, drewna…).
W czym może Ci pomóc dobry klej polimerowy? Montaż parapetów i listew, żaluzji, szafek kuchennych, paneli i pokryć dachowych, czy uszczelnianie wszelkich możliwych szczelin… i wiele, wiele więcej!
Kleje polimerowe, możemy stosować wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. w temperaturze od -40°C do +150°C. Po utwardzeniu wytrzyma zarówno w warunkach silnego mrozu (-40°C), do ekstremalnego upału (+150°C).
Popularnym na rynku klejem polimerowymi jest biały klej elastyczny polimerowy STALCO Perfect KHE 39.
KLEJE POLIURETANOWE
Klejem poliuretanowym do stosowania na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń łączymy styropian, drewno, beton, cegła, kamień, ceramikę, szkło, metal, poliester, kompozyty, laminaty, akryle (PMMA), czy nawet winyle (PCV). To uniwersalny klej do tworzyw sztucznych i naturalnych, który powinien znaleźć się w każdym polskim domu.
Fugowanie, klejenie płyt, uszczelnianie okien, klejenie pokryć dachowych, posadzki, czy paneli podłogowych nigdy nie było prostsze. Taki rodzaj kleju ma także bardzo praktyczne właściwości uszczelniające - działa podobnie jak dobrze znany silikon. Musi być odporny na drgania, uderzenia i chemikalia. Ma także świetne zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym i stoczniowym, co tylko potwierdza jego moc.
Dobry klej poliuretanowy wytrzymuje w temperaturach od -40°C do 90°C i jest całkowicie wodoodporny. Po utwardzeniu można go malować. Nie generuje plam ani korozji.
Sprawdzonym i przetestowanym klejem poliuretanowym przez wielu montażystów jest elastyczny klej / uszczelniacz poliuretanowy STALCO Perfect KPE 54.
KLEJE HYBRYDOWE
Kleje hybrydowe na bazie hybrydowego polimeru MS, takie jak biały ultraszybki klej hybrydowy KHS 48 lub przezroczysty krystaliczny klej hybrydowy KHK 42 od STALCO Perfect, są mocne i szybkowiążące, nawet w wilgotnym pomieszczeniu i przy mokrej powierzchni. Charakteryzują się wysoką początkową siłą przyczepności: nawet 350 kg / 10 cm². Co więcej, są neutralne chemicznie, bezwonne i proekologiczne: uzyskały prestiżowy europejski status GEV EMICODE EC 1 PLUS. Po utwardzeniu mogą być malowane na dowolny kolor większością farb i lakierów na bazie epoksydów, poliuretanów i wody, pozbawionych rozpuszczalników agresywnych.
Kleje hybrydowe mogą zastąpić mocowania mechaniczne materiałów budowlanych (np. betonu, marmuru, cegieł) i metalowych (np. aluminium, żelaza, stali nierdzewnej, miedzi), a także wybranych tworzyw sztucznych (np. styroduru - XPS, styropianu - EPS, PVC, poliestru).
Do tego ich wiązania są bardzo elastyczne, przez co kleje hybrydowe mają szerokie zastosowanie: od montowania półek, schodów, płytek, czy luster w domach, aż po montaż znaków informacyjnych, czy specjalistycznych konstrukcji w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym i maszynowym.
Kleje hybrydowe są odporne na promieniowanie UV, warunki atmosferyczne i starzenie, ale także na wodę, rozpuszczalniki alifatyczne, oleje mineralne, tłuszcze, rozcieńczone kwasy nieorganiczne i zasady. Trzeba jednak uważać, aby nie poddawać ich działaniu rozpuszczalników aromatycznych, stężonych kwasów i chlorowanych węglowodorów.
Unikatem w grupie klejów hybrydowych jest Heros, szybki, ekstra mocny, ekologiczny klej polimerowy z 20-letnią gwarancją. Jego natychmiastowa przyczepność początkowa trwa 2 sekund, a wytrzymałość końcową (aż 430 kg / 10 cm²) osiąga po 72 godzinach. Jeśli szukasz dobrego kleju do wszystkiego, Klej Heros to coś dla Ciebie.
KLEJE DO KONKRETNYCH ZASTOSOWAŃ
Jeśli masz przed sobą konkretne zadanie do wykonania i nie chcesz od razu zostać ekspertem od klejów, wybierz taki produkt, który został stworzony stricte z myślą o Twoim wyzwaniu. Planujesz skleić drewno lub przymocować listwy w domu? Chcesz zawiesić lustro w łazience lub sypialni? Oto zestaw porad i informacji właśnie dla Ciebie. Od tej pory będziesz już doskonale wiedzieć, który klej do czego zastosować.
KLEJE DO DREWNA
Typowy klej do drewna musi charakteryzować się wytrzymałością końcową na duże obciążenia zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń i temperatury od -40°C do nawet 110°C.
Klej do drewna, zwany aminowym, służy do mocowania i klejenia drewnianych elementów (np. drzwi, okiennic, czy dekoracji) do różnych rodzajów drewna i innych materiałów budowlanych, ceramiki lub nawet metalu. Działa bardzo szybko, a po utwardzeniu można go malować i szlifować.
Który klej do drewna będzie w pełni odporny na wodę, chemikalia, warunki atmosferyczne i starzenie? Oczywiście, klej konstrukcyjny do drewna STALCO Perfect KPD 51.
KLEJE DO LISTEW I PANELI
Chcesz położyć panele i zamontować listwy w swoim domu? Wybierz dedykowany takim pracom klej do listew i paneli, oparty na polimerowych żywicach syntetycznych i rozpuszczalnikach, np. klej do listew Stalco Perfect KNL 60. Z takim produktem będziesz mieć pewność, że wybrałeś odpowiedni środek do odpowiednich działań.
Ze wsparciem kleju do listew i paneli bez problemu łączy się z betonem, cegłą, drewnem, szkłem, ceramiką, metalem, czy wybrane tworzywa sztuczne (oprócz styropianu). Charakteryzuje go naprawdę szybka, mocna i trwała przyczepność. Sam własnoręcznie zamontujesz panele ścienne i podłogowe, dekoracje, krawędzie schodów, czy listwy wykończeniowe bez użycia kołków i śrub.
KLEJE DO LUSTER
Syntetyczny, silikonowy, jednoskładnikowy klej do luster i mozaiki szklanej to absolutny must-have przy każdym remoncie. Dzięki niemu przymocujesz szkło bezpośrednio do płytek, betonu, płyty z karton-gipsu, klinkieru, czy emalii. Co ważne, może być stosowany także na zewnątrz - sprawdzi się w temperaturze od -40°C do + 180°C.
W takim przypadku klej do luster STALCO Perfect KPL 57 to dobry wybór.
KLEJE DO METALU
Kleje do metalu przydają się w branży motoryzacyjnej, a także w każdym przydomowym warsztacie majsterkowicza. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie stykają się dwie metalowe powierzchnie, np. w silnikach, łożyskach, czy przekładniach. Dobrym spoiwem do metalu będą kleje hybrydowe lub poliuretanowe.
KTÓRY KLEJ WYBRAĆ?
Rodzajów i typów klejów jest mnóstwo. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem prac remontowych lub wykończeniowych zrobić dobry research i wybrać klej, który naprawdę spełni Twoje oczekiwania. Powyżej zawarliśmy kilka inspiracji i gotowych rozwiązań, które pomogą Ci skleić dosłownie wszystko. Więc… do dzieła!