Co oznacza żółty znaczek z napisem ESD w butach?

3 czerwiec 2025, 07:55

Co oznacza żółty znaczek z napisem ESD w butach?

Na wielu stanowiskach pracownicy mają kontakt z elektroniką. Nowoczesne urządzenia zapewniają sprawniejszy przebieg procesów i łatwiejszą kontrolę. Nowoczesna elektronika ma jednak sporą wadę – jest wrażliwa na wyładowania elektryczne. W związku z tym w wielu miejscach zalecane jest obuwie antyelektrostatyczne ESD. Co oznacza ten skrót, po czym można poznać ten wariant i na jakich stanowiskach będą potrzebne buty z oznaczeniem ESD?

Spis treści:

Buty z oznaczeniem ESD - co to znaczy?

Dlaczego warto wybierać buty z oznaczeniem ESD?

Obuwie antystatyczne ESD - w jakich zawodach jest niezbędne?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów z oznaczeniem ESD?

Buty z oznaczeniem ESD - co to znaczy?

Instrukcja środowiskowa dla niektórych stanowisk pracy zaleca stosowanie w nich obuwia ESD. Skrót literowy pochodzi od sformułowania Electrostatic Discharge, co można przetłumaczyć jako rozładowanie elektrostatyczne.

Ładunki elektrostatyczne gromadzą się na powierzchniach w wyniku tarcia, ruchu i innych standardowych czynności. W przypadku zetknięcia materiałów o różnych potencjałach może dojść do nagłego przepływu ładunku elektrycznego pomiędzy takimi obiektami. Takie wyładowanie może uszkodzić delikatne komponenty elektroniczne, a już ładunek o napięciu 10 V jest w stanie uszkodzić mikroprocesor. Może to być przyczyną poważnych strat finansowych wynikających z uszkodzenia sprzętu i postojów technologicznych.

Buty o właściwościach antyelektrostatycznych są wykonywane z materiałów niekumulujących ładunków elektrycznych. Ochrona ESD w obuwiu zapewnia przewodzenie ładunków do podeszwy, a następnie ich rozpraszanie. Najczęściej są przenoszone na podłoże, gdzie ulegają uziemieniu. Dzięki temu nie ma ryzyka uszkodzenia sprzętu elektronicznego, a także zagrożenia dla zdrowia.

Dlaczego warto wybierać buty z oznaczeniem ESD?

Buty z oznaczeniem ESD to z reguły obuwie wysokiej jakości, wykonane z precyzyjnie dobranych materiałów oraz w unikalnej technologii. Już sama gwarancja, że użytkownik otrzyma solidne i doskonale uszyte obuwie, zachęca do skorzystania z tego wariantu. Jednak sama wygoda to nie wszystko – ochrona ESD w obuwiu ma przynieść jeszcze inne korzyści.


Buty antyelektrostatyczne są zalecane do stosowania na niektórych stanowiskach, na co wskazuje norma EN 61340 oraz profesjonalnie przeprowadzone badania środowiskowe. Wyposażenie pracownika w takie obuwie należy więc do obowiązków pracodawcy.


Co więcej, może też zapobiec nieprzewidzianym wypadkom. Brak wyładowań oznacza mniejsze ryzyko uszkodzenia sprzętu elektronicznego. Podczas pracy z substancjami łatwopalnymi lub wybuchowymi minimalizuje się też niebezpieczeństwo powstania zapłonu. Obuwie antystatyczne ESD zastosowane w wymagających tego warunkach chroni zarówno pracownika, jak i majątek przedsiębiorstwa.


Obuwie antystatyczne ESD - w jakich zawodach jest niezbędne?

Buty z oznaczeniem ESD jest zalecane do pracy na stanowiskach, w których wyładowania elektryczne mogą być niebezpieczne. Wymóg stosowania takich butów jest określany indywidualnie dla każdego działu lub stanowiska pracy, jednak można wymienić branże, w których najczęściej zaleca się obuwie antystatyczne ESD:

branża elektroniczna – szczególnie przy produkcji delikatnych urządzeń elektronicznych, a także w pracach serwisowych

przemysł chemiczny i petrochemiczny – podczas pracy z substancjami łatwopalnymi i wybuchowymi

branża motoryzacyjna – szczególnie na stanowiskach montażu komponentów elektronicznych

praca w magazynach i laboratoriach – szczególnie w obszarach, gdzie obowiązują przepisy dotyczące bezpieczeństwa elektrostatycznego


Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów z oznaczeniem ESD?

Rozpoznanie obuwia o właściwościach antyelektrostatycznych jest stosunkowo łatwe. Charakterystyczną cechą jest żółty znaczek ESD w obuwiu, najczęściej naszywany w widocznym miejscu. Dla pewności warto też sprawdzić dokumentację techniczną, czy obuwie ma odpowiednie certyfikaty i jest zgodne z normami takimi jak EN 61340.

Wybierając odpowiednie obuwie, warto też przyjrzeć się:

rodzajowi materiałów, z jakich zostały wykonane – najlepsze będą podeszwy z pianki poliuretanowej, a cholewka ze skóry lub tkanin poliestrowych

ergonomii i dopasowaniu – buty muszą być wygodne, dobrze dopasowane do stopy i trwałe

możliwości pracy w trudnych warunkach – im lepszy jakościowo produkt, tym dłużej zachowa swoje właściwości

Obuwie ESD STALCO – sprawdzone modele

W ofercie STALCO znajdują się buty takie jak:

SCORPION S3Lpółbuty  oraz trzewiki robocze z oznaczeniem ESD

HEKTOR S3Spółbuty  oraz trzewiki robocze z oznaczeniem ESD

Wszystkie spełniają standardy przewidziane dla obuwia antyelektrostatycznego ESD. Buty STALCO są cenione za trwałość i komfort noszenia, nawet przez wiele godzin pracy w wymagających warunkach.

Półbut HEKTOR LOW S3S ESD
Szybki podgląd
Nowy

Półbut HEKTOR LOW S3S ESD

276,75 zł
Półbut SCORPION LOW S3L ESD
Szybki podgląd

Półbut SCORPION LOW S3L ESD

241,08 zł
Trzewik HEKTOR HIGH S3S ESD
Szybki podgląd
Nowy

Trzewik HEKTOR HIGH S3S ESD

293,97 zł
Trzewik SCORPION HIGH S3L ESD
Szybki podgląd

Trzewik SCORPION HIGH S3L ESD

258,30 zł

Podsumowanie

Żółty znaczek ESD na butach oznacza bezpieczeństwo dla pracowników i sprzętu elektronicznego. Choć koszt takiego obuwia może być nieco wyższy, inwestycja szybko się zwraca – w postaci niższych kosztów awarii i większego bezpieczeństwa pracy.

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij go:

Czy ten wpis na blogu był dla Ciebie pomocny?

STREFA WIEDZY

Najchętniej czytane artykuły

Powiązane posty