Dlaczego warto wybierać buty z oznaczeniem ESD?
Buty z oznaczeniem ESD to z reguły obuwie wysokiej jakości, wykonane z precyzyjnie dobranych materiałów oraz w unikalnej technologii. Już sama gwarancja, że użytkownik otrzyma solidne i doskonale uszyte obuwie, zachęca do skorzystania z tego wariantu. Jednak sama wygoda to nie wszystko – ochrona ESD w obuwiu ma przynieść jeszcze inne korzyści.
Buty antyelektrostatyczne są zalecane do stosowania na niektórych stanowiskach, na co wskazuje norma EN 61340 oraz profesjonalnie przeprowadzone badania środowiskowe. Wyposażenie pracownika w takie obuwie należy więc do obowiązków pracodawcy.
Co więcej, może też zapobiec nieprzewidzianym wypadkom. Brak wyładowań oznacza mniejsze ryzyko uszkodzenia sprzętu elektronicznego. Podczas pracy z substancjami łatwopalnymi lub wybuchowymi minimalizuje się też niebezpieczeństwo powstania zapłonu. Obuwie antystatyczne ESD zastosowane w wymagających tego warunkach chroni zarówno pracownika, jak i majątek przedsiębiorstwa.
Obuwie antystatyczne ESD - w jakich zawodach jest niezbędne?
Buty z oznaczeniem ESD jest zalecane do pracy na stanowiskach, w których wyładowania elektryczne mogą być niebezpieczne. Wymóg stosowania takich butów jest określany indywidualnie dla każdego działu lub stanowiska pracy, jednak można wymienić branże, w których najczęściej zaleca się obuwie antystatyczne ESD:
branża elektroniczna – szczególnie przy produkcji delikatnych urządzeń elektronicznych, a także w pracach serwisowych
przemysł chemiczny i petrochemiczny – podczas pracy z substancjami łatwopalnymi i wybuchowymi
branża motoryzacyjna – szczególnie na stanowiskach montażu komponentów elektronicznych
praca w magazynach i laboratoriach – szczególnie w obszarach, gdzie obowiązują przepisy dotyczące bezpieczeństwa elektrostatycznego
Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów z oznaczeniem ESD?
Rozpoznanie obuwia o właściwościach antyelektrostatycznych jest stosunkowo łatwe. Charakterystyczną cechą jest żółty znaczek ESD w obuwiu, najczęściej naszywany w widocznym miejscu. Dla pewności warto też sprawdzić dokumentację techniczną, czy obuwie ma odpowiednie certyfikaty i jest zgodne z normami takimi jak EN 61340.
Wybierając odpowiednie obuwie, warto też przyjrzeć się:
rodzajowi materiałów, z jakich zostały wykonane – najlepsze będą podeszwy z pianki poliuretanowej, a cholewka ze skóry lub tkanin poliestrowych
ergonomii i dopasowaniu – buty muszą być wygodne, dobrze dopasowane do stopy i trwałe
możliwości pracy w trudnych warunkach – im lepszy jakościowo produkt, tym dłużej zachowa swoje właściwości