WHICH SILICONE AND SEALANT TO CHOOSE?

17 January 2024, 08:00

WHICH SILICONE AND SEALANT TO CHOOSE?

Na pewno każdy z Was spotkał się z podłużnym plastikowym pojemnikiem z charakterystyczną stożkową dyszą na jego końcu. Są to różnego rodzaju uszczelniacze zawierające masy o średniej gęstości, dzięki którym z łatwością wypełnimy szczeliny bądź rysy.

Często niestety opakowanie wprowadza w błąd, ponieważ w podłużnych kartuszach znajdują się także akryle, kity, kleje i inne środki. Samych środków silikonowych jest bardzo dużo i większość z nich przeznaczona jest do użytku w budownictwie.

Wszystko o silikonach i uszczelniaczach w pigułce

Silikon jest niezastąpiony do spoinowania, fugowania czy uszczelniania. Występuje w wielu rodzajach, różniących się właściwościami

i zastosowaniem. Co łączy wszystkie silikony? Trwała elastyczność, wodoszczelność, a także łatwość użycia.

Uszczelniacze służą do wypełnienia wszelkiego rodzaju szczelin, dylatacji, rys, połączeń ościeżnic ze ścianami i parapetami, urządzeń sanitarnych z płytkami ceramicznymi, czy listew przypodłogowych zamontowanych do nie zawsze równych tynków.

Dostępne na naszym rynku są proste w obsłudze, gdyż wyciska się je z plastikowego opakowania, zwanego kartuszem, zakończonego stożkowatą dyszą, przy użyciu ręcznego pistoletu. Łatwo utrzymać je w czystości i dobrym stanie technicznym.

SILIKON DO USZCZELNIANIA MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

Silikon uniwersalny octowy bezbarwny przeznaczony jest do uszczelniania materiałów budowlanych i połączeń mniej obciążonych, do montażu szkła w ramach drewnianych, PCV oraz do szklenia.

Nie osiada w spoinach pionowych.

Ma dobre właściwości mechaniczne. Przenosi 20% dylatacji.

Jest odporny na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i starzenie.

Jest odporny na szeroki zakres chemikaliów. Ma doskonałą przyczepność do większości materiałów konstrukcyjnych bez podkładu.

Niezalecany jest do uszczelniania blach ocynkowanych, aluminiowych, miedzianych, mosiądzu, kamienia naturalnego oraz podłoży zasadowych np. (wapno).

Przykładem takiego silikonu jest SUO88 PERFECT.

SILIKON UNIWERSALNY NEUTRALNY BEZBARWNY

Elastyczny neutralny uszczelniacz o doskonałej przyczepności do wszystkich materiałów budowlanych (beton, cegła, drewno, stal, aluminium, różne tworzywa sztuczne, pianobeton, ceramika, szkło, klinkier, żelazo, porcelana, styropian, emalia itp.).

Przeznaczony do mocowania szkła w ramach drewnianych, aluminiowych i PCV, do uszczelniania połączeń dylatacyjnych na elewacjach, między ramami okiennymi a drzwiami, połączeń między półkami a ścianą, do łączenia parapetów i listew, do uszczelniania pęknięć w silosach, cysternach.

Posiada bardzo dobrą przyczepność w wielu zastosowaniach np.: balkony, tarasy, garaże, łodzie i przyczepy kempingowe.

Ma dobre właściwości mechaniczne. Przenosi 20% dylatacji. Jest odporny na różne warunki pogodowe; deszcz, śnieg, ekstremalne temperatury i promieniowanie UV, na działanie różnych substancji chemicznych.

Nie powoduje korozji. Przeznaczony do podłoży zasadowych (tynk cementowy i wapienny, kamień naturalny, metale szlachetne).

Przykładem takiego silikonu może być SUN24 PERFECT.

SILIKON SANITARNY OCTOWY BEZBARWNY

Jest to trwale elastyczny uszczelniacz na bazie octanu o doskonałej przyczepności do większości materiałów budowlanych, także gładkich (ceramika, szkło, szklone powierzchnie, szkło profilowane klinkier, porcelana itp.).

Przeznaczony jest do uszczelniania mniej obciążonych połączeń przy urządzeniach sanitarnych (wanny, kabiny prysznicowe, umywalki)

i w innych wilgotnych obszarach w których istnieje możliwość, pleśni (łazienki, toalety, kuchnie, piwnice).

Stosowany jest w pomieszczeniach, w których istnieje możliwość występowania pleśni.

Ma dobre właściwości mechaniczne. Przenosi 20% dylatacji. Jest odporny na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i starzenie.

Jest odporny na szeroki zakres chemikaliów.

Niezalecany do uszczelniania blach ocynkowanych. Kwas octowy uwalnia się podczas utwardzania.

SILIKON MULTI PRO

Profesjonalny, trwale elastyczny i neutralny uszczelniacz o wydłużonej odporności na występowanie pleśni. Posiada doskonałą przyczepność do wszystkich materiałów budowlanych (ceramika, szkło, różne materiały z tworzyw sztucznych, aluminium, beton, cegła, drewno, stal, pianobeton, płyty gipsowe, klinkier, metal szlachetne, porcelana, styropian, emalia).

Idealny do uszczelniania dylatacji w łazienkach, kuchniach, prysznicach, płytkach, blatach, zlewach i umywalkach oraz do spoinowania

i uszczelniania połączeń między urządzeniami sanitarnymi a ceramiką lub meblami. Stosowany do szklenia i klejenia w produkcji kabin prysznicowych.

Przeznaczony do uszczelniania połączeń między ramami okiennymi, drzwiowymi wykonanych z różnych materiałów budowlanych oraz do montażu okien dachowych.

Nie żółknie

Nie spływa w pionowych szczelinach

Należy użyć podkładu gruntującego, aby uzyskać lepszą przyczepność do materiałów porowatych

Nie przylega do niektórych tworzyw sztucznych, polietylenu, teflonu i mas bitumicznych

Doskonałe właściwości mechaniczne

Przenosi 25% dylatacji

Odporny na warunki atmosferyczne, światło UV i starzenie się

Odporny na mydła i detergenty

Nie powoduje korozji

Nie może być malowany

Szeroka paleta kolorów: przezroczysty, biały, jaśmin, bahamabezh, karmelowy, brązowy, jasnoszary (manhattan), szary, antracyt, czarny

Przykładem takiego silikonu jest SILIKON MULTI PRO bezbarwny SILIKON MULTI PRO (dostępny w różnych kolorach).

USZCZELNIACZ DO WEWNĄTRZ POMIESZCZEŃ

Uszczelniacz na bazie akrylu przeznaczony do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Dedykowany do uszczelniania materiałów porowatych - betonu, pianobetonu, drewna a także płytek ceramicznych i płyt gipsowych, we wnętrzach narażonych na mniejsze obciążenia.

Przeznaczony do wypełniania szczelin wokół sufitów wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych oraz do uszczelniania połączeń podczas montażu okien i drzwi i połączeń między płytami gipsowo kartonowymi a elementami betonowymi. Przenosi dylatacje do 15%. Ma łatwą aplikację.

Dobra przyczepność do materiałów porowatych. Masa może być stosowana do wilgotnych powierzchni. Całkowicie utwardzona masa jest niewrażliwa na wodę.

Jest odporny na działanie różnych czynników atmosferycznych, światła słonecznego i starzenia. Nie zawiera rozpuszczalników (nie zawiera „LZO”). Zawiera możliwość malowania. Świeżą masę można łatwo czyścić wodą.

Przykładem takiego uszczelniacza jest AU 70 PERFECT.

Rodzajów i typów silikonów i uszczelniaczy jest mnóstwo. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem prac remontowych lub wykończeniowych zrobić dobry research i wybrać taki produkt, który naprawdę spełni Twoje oczekiwania. Powyżej zawarliśmy kilka inspiracji i gotowych rozwiązań, które pomogą Ci skleić dosłownie wszystko. Więc.. do dzieła!

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij go:

Czy ten wpis na blogu był dla Ciebie pomocny?

Latest posts

Popular posts

Related posts