SYSTEM POZIOMOWANIA PŁYTEK

4 styczeń 2021, 16:24

SYSTEM POZIOMOWANIA PŁYTEK

Do tej pory bardzo często do poziomowania płytek używano standardowych krzyżyków oraz klinów. W tradycyjnym podejściu nie ma nic złego, jednak krzyżyki czy kliny nie są szczególnie wygodne. O wiele lepiej sprawdzają się klipsy i kliny do płytek, czyli tak zwany system poziomowania płytek. Dzięki niemu układanie płytek może być o wiele łatwiejsze.

Nowoczesny system poziomowania płytek to klipsy i kliny do glazury. Są to najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego narzędzia, o prostych formach. System montażu jest nie skomplikowany. Wkłada się klipsy między płytki podczas klejenia. Czynności jakie należy wykonać w trakcie układania glazury, terakoty używając systemu poziomowania:

1. Należy sprawdzić czy podłoga lub ściana ma zachowany poziom lub pion. W tym celu należy użyć poziomnicy lub łaty z libelkami. Jeżeli mamy duże różnice w poziomie lub pionie należy je zniwelować. Na posadzkach można zastosować wylewki samopoziomujące do grubości zgodnie z zaleceniem producenta a na ścianach można zastosować płyty wyrównujące powierzchnie lub wyrównać tynkiem maszynowym.

2.Posadzkę i ściany należy dokładnie zagruntować zwiększając adhezję dla kleju, który będziemy rozkładać. Przed zagruntowaniem, należy z powierzchni podłóg i ścian usunąć wszystkie nierówności (resztki zapraw, betonu, klejów, tynków)

3.Dobrą praktyką jest rozmierzenie płytek (glazury) zaczynając od wejścia do pomieszczenia w kierunku ściany zamykającej pomieszczenie. Warto przy tym docinki robić w miejscu, gdzie zamkniemy ścianę np.: kabiną prysznicową lub wanną

4.Przygotujmy płytki. Po rozpakowaniu zalecamy, aby z każdej paczki wybrać te płytki które będą miały najrówniejsze powierzchnie. Płytki z nierównościami zostawmy na docinki, na cokoły lub inne wypełnienie typu półki.

5.Kolejnym etapem jest rozrobienie kleju i właściwe jego rozprowadzenie. Klej powinien być jednorodny bez zbędnych grudek. Konsystencja kleju nie powinna być rzadka. Klej rozkładamy na powierzchni stosując pacę z zębami, aby uzyskać efekt „grzebienia” Płytkę powinno się „zarapować” na gładko częścią pacy do tego przeznaczoną. Rapowanie płytki powinno być na całej jej powierzchni a warstwa powinna być maksymalnie cienka. Tak przygotowaną płytkę układamy na rozłożonym kleju.

6.System samopoziomujący do płytek zakłada się w czasie klejenia, zanim jeszcze przychodzi czas na założenie fugi. Jego celem jest wypoziomowanie płytek. Dzięki temu są na idealnej wysokości, a przestrzenie między nimi są takie same. To sprawia, że układanie płytek jest łatwiejsze, a poziomowanie glazury jest gwarancją idealnie gładkiej i równej podłogi czy ściany. Dla pewności używamy poziomnicy, aby kontrolować czy nasze płytki mają zachowany poziom lub pion.

7.Po zaschnięciu kleju klipsy wraz z klinami usuwamy stosując młotek glazurniczy którym uderzamy w bok klipsa z klinem, ale zawsze robimy to wzdłuż fugi. Nie należy uderzać bezpośrednio od czoła klina lub klipsa. Nie należy przed zrywaniem usuwać klinów. Klipsy odłamują się przy dolnej podstawie i odpadają z swoją górną częścią wraz z wąsami i klinem. Na koniec zbieramy kliny do ponownego użytku a resztki klipsów wyrzucamy do odpadów segregowanych oznaczonych jako PLASTIK.

JAK DZIAŁA NASZ SYSTEM?

Klipsy mają być podstawką dla płytek, kliny dociskają je do podłogi. Systemy poziomowania mają szerokie zastosowanie, używa się ich zarówno w czasie układania podłogi, a także ścian, gresu i płyt granitowych i schodów. Wykorzystuje się go także do układania płytek rektyfikowanych, czyli ścinanych w taki sposób, by odległości między nimi były jak najmniejsze. To uniwersalny produkt, świetnie się sprawdza, obojętnie czy zakładasz płytki ceramiczne czy wykonane z kamienia naturalnego.

JAK PAKUJEMY NASZ SYSTEM?

Nasz system jest zapakowany w przezroczyste BOXy, które po wykorzystaniu klipsów mogą służyć do przechowywania klinów lub drobnych narzędzi glazurniczych. Wprowadzone do sprzedaży wiadra o pojemności 10L dla systemu skręcanego można wykorzystać do celów budowlanych jak i przydomowych

JAKI MAMY WYBÓR DLA UŻYTKOWNIKA?

SYSTEM NUMER 1

  • System przeznaczony do płytek o grubości od 6 do 14 mm
  • System zalecany do płytek o wymiarach bocznych do 45x45 cm
  • System, w którym jest rozwarty klin a klips ma konstrukcję pozwalającą na maksymalny docisk płytki
  • System jest doceniany przez wykonawców układających niewielkie powierzchnie oraz płytki o małych wymiarach zewnętrznych
  • Grubości klinów 1 mm; 1,5mm; 2m

SYSTEM NUMER 2

  • System przeznaczony do płytek o grubości od 4 do 12 mm
  • System zalecany do płytek ściennych, dekorów oraz na bardzo równych powierzchniach
  • System, w którym klin jest wąski a klips ma ukształtowane wejście tak aby maksymalnie zaciągnąć płytkę do powierzchni
  • System jest doceniany przez wykonawców, którzy specjalizują się w wykonawstwie małych powierzchni łazienek oraz kuchni. Głównie tam, gdzie płytki zakładane są na płytach G-K
  • Grubości klinów 1 mm; 1,5mm; 2mm

SYSTEM NUMER 3

  • System przeznaczony do płytek o grubości od 6 do 18 mm
  • System o najszerszym zastosowaniu zarówno dla małych jak i dla dużych powierzchni
  • System, w którym mamy szerokie kliny i duże klipsy aby dociągać nimi długie i szerokie powierzchnie płytek
  • System jest doceniany przez profesjonalnych odbiorców, którzy pracują z płytkami wieloformatowymi ( małe, średnie i duże rozmiary )
  • Grubości klinów 1 mm; 1,5mm; 2mm; 3mm

SYSTEM NUMER 4

  • System przeznaczony do płytek o grubości od 3 do 16 mm
  • System do dużych formatów i dużych obciążeń
  • Klpisy z klinami są skręcane w tym celu klips jest gwintowany a klin jest w formie nakrętki, która dociska powierzchnię płytki
  • Odbiorca docelowy który doceni ten system to profesjonalista układający duże powierzchnie lub ciężkie płytki. Odbiorca poszukujący maksymalnie dużej siły docisku a jednocześnie nie skomplikowanego rozwiązania
  • System numer 4 można rozbudować o talerz dociskowy który zabezpieczy płytki przed porysowaniem w trakcie docisku, ale także przy małych powierzchniach płytek można zastosować cały system numer 4 w „winklach” kontrolując fugę tylko krzyżykami i laserem.
  • Grubości klinów 1 mm; 1,5mm; 2mm; 3mm

Uwaga ogólna – grubość klina w każdym systemie jest odzwierciedleniem grubości fugi jaką chcemy uzyskać.

SYSTEMY POZIOMOWANIA  I ELEMENTY UZUPEŁNIAJĄCE

Firma Stalco wprowadza na rynek elementy uzupełniające do systemu poziomowania. Każdy z elementów ma swoje zastosowanie i może stanowić zarówno integralną część systemu jak iw przypadku kilku z nich być wykorzystywany indywidualnie.

KRZYŻYKI DYSTANSOWE

Kolor szary to krzyżyki pełne w rozmiarze od 1 do 4 mm. Każdy krzyżyk posiada 4 „listki” i każdy z listków odpowiada określonemu rozmiarowi. Wewnątrz krzyżyka jest okienko dystansowe składające się z 4 nacięć. Każde nacięcie odpowiada odpowiedniemu rozmiarowi i jest zgodne z listkiem. Krzyżyki służą zarówno do utrzymywania fug pionowych i poziomych w odpowiednim rozmiarze ( kontrola fugi ) jak też odwzorowaniu danej fugi.

Kolor limonkowy to krzyżyki połówkowe w rozmiarze od 1,5 do 4,5 mm. Każdy krzyżyk posiada 4 „listki” i każdy z listków odpowiada określonemu rozmiarowi. Wewnątrz krzyżyka jest okienko dystansowe składające się z 4 nacięć. Każde nacięcie odpowiada odpowiedniemu rozmiarowi i jest zgodne z listkiem. Krzyżyki służą zarówno do utrzymywania fug pionowych i poziomych w odpowiednim rozmiarze ( kontrola fugi ) jak też odwzorowaniu danej fugi.

Krzyżyki zapakowane są w estetyczne pudełka z zapięciami. Pudełka wykonane są z przezroczystego tworzywa sztucznego. Dzięki sposobowi pakowania użytkownik zawsze będzie utrzymywał krzyżyki w uporządkowanej formie.

KLINY DYSTANSOWE

STALCO posiada w ofercie Perfect kliny w dwóch rozmiarach 35mm i 50mm. Kliny służą jako narzędzia pomocniczy do poziomowania lub pionowania glazury w przypadku kiedy wykonawca potrzebuje klinować fragmentami układane płytki.

SZCZYPCE DO SYSTEMÓW KLIN/ KLIPS

Szczypce wykonane są z twardego i odpornego na udar tworzywa sztucznego. Szczypce posiadają 3 wymienne końcówki. Każda z końcówek odpowiada danemu systemowi 1, 2 lub 3. Końcówki mają oznaczenie aby użytkownik używał dokładnie takiej końcówki jaki system jest w danym momencie wykorzystywany. Szczypce posiadają regulację dzięki której możemy ustawić siłę zacisku. Szczypce współpracują praktycznie z większością dostępnych na rynku systemów poziomowania.

PODKŁADKI DO SYTEMU NUMER 4

Podkłada okrągła z otworem na klips do systemu numer 4 została wprowadzona celem zabezpieczenia płytki podczas poziomowania. Zabezpieczenie ma na celu wykluczenie rysowania płytki śrubą dociągową. Podkładka ma jeszcze jedno zadanie – ułatwia dociągnięcie 4 płytek jednocześnie w miejscu styku 4 rogów ( przy założeniu że wykonawca układa małe formaty )

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij go:

Czy ten wpis na blogu był dla Ciebie pomocny?

STREFA WIEDZY

Najchętniej czytane artykuły

Powiązane posty